خبر محققان سال آینده اخبار علمی و آموزشی

خبر: محققان سال آینده اخبار علمی و آموزشی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ورود ترامپ‌های داخلی به معادلات قیمت‌ها در بازار

عده‌ای سوداگر، اقدام به احتکار و خودداری از فروش کالاها و در نتیجه گران‌فروشی کرده‌اند 

ورود ترامپ‌های داخلی به معادلات قیمت‌ها در بازار

ورود ترامپ های داخلی به معادلات قیمت ها در بازار

عبارات مهم : بازار

عده ای سوداگر، اقدام به احتکار و خودداری از فروش کالاها و در نتیجه گران فروشی کرده اند

در حالی این روزها قیمت های عجیب و غریب از سوی بعضی از عرضه کنندگان کالا و خدمات ارائه می شود که فعالان اقتصادی عنوان می کنند بسیاری از زیاد کردن قیمت ها در بازار علت اقتصادی ندارد، بلکه عامل مهم این گرانی ها ناشی از تبلیغات روانی و شایعات هست؛ به عبارتی، ترامپ های داخلی و کاسبان قبل از تحریم به دنبال سودآوری هستند.

به گزارش خبرآنلاین، تازه ترین گزارش بانک مرکزی از تورم 9.4 درصدی خردادماه امسال حکایت دارد و بنا به این آمار، قیمت تورم همچنان در محدوده تک رقمی قرار دارد؛ اگرچه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی تحت تاثیر التهاب های اخیر ارزی، زیاد کردن 4.3 درصدی را در خردادماه امسال در مقایسه با ماه قبل تجربه کرده هست. ولی در حالی قیمت تورم رسمی تک رقمی اعلام می شود که شهروندان با مقایسه قیمت هایی که در بازار وجود دارد با گذشته، این قیمت تورم را در تضاد با زیاد کردن قیمت کالاهایی می دانند که روزانه با آن سر و کار دارند.

ورود ترامپ‌های داخلی به معادلات قیمت‌ها در بازار

در حال حاضر قیمت بسیاری از کالاها زیاد کردن یافته است و هفته ای نیست که با اوج رفتن شگفت آور قیمت کالایی روبه رو نشویم؛ هر فروشنده ای نیز علت زیاد کردن قیمت کالاها را زیاد کردن قیمت ارز مطرح می کنند؛ این در حالی است که بعضی از گزارش ها نشان می دهد کالایی که در بازار با قیمت دلار غیررسمی به فروش می رود، با دلار 4200 تومانی تامین شده است هست. این عنوان در مورد گوشی گوشی دیده شد که در نهایت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را ناچار به اعلام اسامی شرکت هایی کرد که با دلار 4200 تومانی گوشی گوشی وارد کرده اند.

به گفته سیدمحمود نواب، رییس شرکت حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، دستور رییس جمهور است که اعلام شود چه کسانی چه مقدار کالا با ارز رسمی وارد کشور کرده اند.

عده‌ای سوداگر، اقدام به احتکار و خودداری از فروش کالاها و در نتیجه گران‌فروشی کرده‌اند 

وی تاکید کرد: به زودی فهرست تمامی کالا هایی که با ارز ۳۸۰۰ یا ۴۲۰۰ تومانی وارد کشور شده است اند، اعلام می شود. به همه واردکنندگان نیز اعلام کرده ایم که با خوداظهاری قیمت کالا را برمبنای ضوابط عمومی قیمت گذاری کنند و در سامانه ۱۲۴ شرکت حمایت فهرست این کالا ها را اعلام می کنیم. از این طرف هم از بانک مرکزی خواسته ایم تا در کوتاه ترین زمان، لیست کالا های وارداتی با ارز رسمی را به ما اعلام کند و بانک مرکزی هم قول داده تا رمز عبور را به ما بدهد و ما به صورت آنلاین به این اطلاعات دست یابیم.

گرانی ها در بازار علت اقتصادی ندارد

اما این روزها گرانی های بی ضابطه، صدای رییس اتاق اصناف کشور عزیزمان ایران را هم درآورد و وی در تازه ترین اظهارنظر تاکید کرد: بسیاری از زیاد کردن قیمت ها در بازار علت اقتصادی ندارد، بلکه عامل مهم این گرانی ها ناشی از تبلیغات روانی و شایعات هست. به گفته علی فاضلی، نوسان قیمت ارز در مقاطع متفاوت منجر به زیاد کردن قیمت ها می شود و شکی در این قضیه نیست، ولی کالاهای راهبردی، سبد خانوار و مواد اولیه به انضمام ملحقات و ملزمات با قیمت ارز رسمی 4200 تومانی خریداری می شود، بنابراین نباید شاهد زیاد کردن قیمت در این نوع کالاها بود.

ورود ترامپ‌های داخلی به معادلات قیمت‌ها در بازار

وی متذکر شد: قیمت کالاهای اساسی عوض کردن نکرده باقی مانده، ولی گروهی قیمت بعضی از کالاها و خدمات را بدون تایید نظر دستگاه های کنترلی و نظارتی زیاد کردن داده اند که بدون شک قاطعانه با آنان برخورد خواهد شد.

حسن یونس سینکی، معاون اقتصادی و بازرگانی وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در تصویر العمل به زیاد کردن قیمت های اخیر عنوان کرد: سه میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد، ولی جهت مقابله با گرانی های اخیر ظرفیت های این بخش به درستی مورد توجه و استفاده قرار نگرفت.

عده‌ای سوداگر، اقدام به احتکار و خودداری از فروش کالاها و در نتیجه گران‌فروشی کرده‌اند 

وی با ذکر این توصیه که قیمت ارز به 4200 تومان کم کردن یافت، تصریح کرد: در یک ماه اخیر شاهد بودیم که به رغم وجود اجناس مورد نیاز مردم، بعضی از عرضه آنها جلوگیری می کردند.

آن طور که از تحلیل ها برمی آید، عده ای سوداگر با استفاده از وقت هایی که پیش آمده، اقدام به احتکار و خودداری از فروش کالاها و در نتیجه گران فروشی کرده اند. بعضی فعالان اقتصادی، نام این گروه را کاسبان قبل از تحریم گذاشته اند.

ورود ترامپ‌های داخلی به معادلات قیمت‌ها در بازار

تورم و گرانی چه تفاوتی با هم دارند؟

تورم و گرانی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ تحلیل ها حاکی از آن است که تورم از مقایسه سطح قیمت های جاری با قیمت های سال قبل یا سال پایه به دست می آید؛ درحالی که گرانی از مقایسه سطح قیمت ها با سطح درآمد به دست می آید. به عبارتی، قدرت خرید مردم در سطح پایین قرار می گیرد و امکان دارد اصلا اجناس گران نشود، ولی مردم قدرت خرید نداشته باشند.

محمود جامساز، اقتصاددان در این خصوص می گوید: گرانی به رشد عرضه و سیاست هایی که طرف عرضه هست، مربوط می شود و گران بودن تولید و اوج بودن قیمت تمام شده است اجناس یکی از علل مهم گرانی است که خود باعث پایین آمدن قدرت خرید مصرف کننده می شود.

وی متذکر می شود: گران فروشی اصولا به آشفته بازار تورم دامن می زند، چون تورمی که اعلام می شود، درحقیقت تورمی نیست که مردم احساس می کنند و با سبد معیشتی مردم منطبق نیست.

جامساز عنوان می کند: تورم در سبد معیشتی بسیار بالاتر هست، ضمن اینکه قدرت خرید مردم هم به علت کم کردن ارزش ریال بسیار کم شده است و یک عده هم در این ميان گرانفروشی کرده و وقت طلبی می کنند و با اوج رفتن قیمت دلار، سرخود قیمت های خود را زیاد کردن می دهند، اجناس خود را در انبار احتکار می کنند که با قیمت بیشتری بفروشند و همه اینها بر آَشفته بازار گرانی اثر می گذارد و درنتیجه کالایی که در بازار به فروش می رود گاه تا دو برابر و نیم قیمت در کارخانه هست. همه اینها به تورم مربوط نیست، بلکه مربوط به واکنش‌ها توزیع کننده ها است.

واژه های کلیدی: بازار | مقایسه | اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs